آموزش جامع ریستور و آپدیت آیفون ، آیپاد ،آیپد به آخرین نسخه iOS

 

مقدمه و آشنایی با اصطلاحاتی نظیر (ریستور کردن ، آپدیت کردن ) و تفاوت آن ها

 

با عرضه نسخه های متعدد و جدید سیستم عامل آی او اس و همچنین مشکلاتی که در آیفون، آیپاد وآیپد پیش می آید ریستور یکی از مهمترین مواردی می باشد که اکثراً برای آپدیت یا از نو سازی سیستم عامل استفاده می شود که در این مطلب به آموزش جامع ریستور و آپدیت آیفون، آیپد و آیپد به آخرین نسخه آی او اس میپردازیم .

خوب قبل از هر چیزی نیاز هست جواب سوال های زیر را بدانید  !‌

  • ریستور چیست ؟  در واقع همان نصب مجدد سیستم عامل آی او اس می باشد.  بعد از ریستور تمامی اطلاعات داخل دیوایس مثل : عکس ها، موزیک ها، اپلیکیشن‌ها، مخاطبین و … حذف می شود که البته در صورت داشتن و گرفتن بک آپ دوباره تمامی اطلاعات به صورت کامل روی دیوایس شما برگرداننده می شود. (‌به طور معمول ریستور در دستگاه‌های آی او اس به دلایل امنیت اپل فقط به بالاترین ورژن آی او اس موجود امکان پذیر هست)که در این روش باید فایل سیستم عامل یا همان iOS را از قبل مناسب دیوایس خود دانلود نمایید .

 

  • آپدیت  آی او اس چیست ؟  اپل از  iOS 5 به بالا قابلیت آپدیت سیستم عامل را از طریق خود دیوایس نیز فعال کرد ( روش  OTA )  که باید گفت آپدیت  آی او اس فقط از ۲ طریق امکان پذیر هست .

۱- آپدیت با خود دیوایس که اصطلاحاً (OTA) گفته می شود و گاهی برای کاربرانی که قصد جلبریک دارند این روش پیشنهاد نمی شود (دقت کنید کاربرانی که جیلبریک هستند نمی توانند از این روش استفاده کنند وباید دستگاه رو در حالت DFUمد ریستور کنند.)

۲- آپدیت توسط آیتونز  :  در این روش شما فریمور یا فایل سیستم عامل را می توانید با متصل کردن دیوایس به آیتونز و کلیک روی Update که به طور اتومات آخرین نسخه آی او اس از طرف اپل مناسب دیوایس شما انتخاب می شود، را دانلود و اتومات دیوایس را آپدیت کنید .

  • تفاوت بین آپدیت و ریستور چیست ؟   اگر از روش خود دیوایس یا OTA آپدیت کنید اطلاعات شما حذف نخواهد شد و فقط دیوایس شما به آخرین ورژن به روز رسانی می شود. ولی در روش ریستور کل اطلاعات دیوایس حذف و از نو سیستم عامل نصب می شود .
  • قبل از ریستور چه اقداماتی لازم است ؟  تنها مورد مهم قبل از ریستور  Backup گرفتن از دیوایس خود توسط آیتونز می باشد که در پایین آموزش داده شده است. دقت کنید بعد از ریستور بک آپ خود را می توانید طبق آموزش برگردانید .

نرم افزار های لازم برای ریستور : نرم افزار آیتونز (iTunes )

البته نرم افزار های دیگری مانند i3U Tools  هستند که عمل ریستور کردن دستگاه را حتی بهتر از ایتونزانجام میدهند که میتوانید از لینک زیر دانلود کنید

 

بک آپ گیری از دیواس ، ریستور کردن دستگاه و بازگرانی اطلاعات بک اپ گرفته شده :

مرحله ۱- بک آپ گیری از دیواس :

۱- ابتدا دیوایس را به وسیله USB به سیستم خود متصل کرده سپس نرم افزار آیتونز را باز کرده و طبق تصویر زیر روی نام iPhone یا دیوایس خود کلیک کنید .

۲- خوب حالا باید روی گزینه Backup Now کلیک کرده و منتظر باشید تا پروسه بک آپ گیری از دیوایس شما به طور کامل تمام شود .

نکته: دقت کنید در صورتی که گزینه Encrypt iPhone backup فعال باشد، طبق رمزی گه قبلاً تعیین کرده اید، این نسخه پشتیبان رمزگذاری می شود. که برای بازگردانی به رمز عبور نیاز است.

 

بک آپ آیفون

 

مرحله ۲- ریستور آیفون آیپد آیپاد از طریق آیتونز با فایل فریمور مربوط

۱- خوب قبل از ریستور باید فایل فریمور یا همان iOS مربوط به دیوایس خود را  دانلود کرده باشید .

حالا برای شروع پروسه ریستور آیفون، آیپاد و آیپد، اگر کاربر ویندوز هستید و آیتونز رو روی ویندوز دارید دکمه Shift را از روی کیبورد نگه داشته سپس روی گزینه Restore کلیک کنید  و فایل فریمور iOS دانلود شده روی سیستم خود را را انتخاب کرده و Restore بزنید.

اگر کاربر مک هستید دکمه Option را نگه داشته سپس روی Restore کلیک کنید .

نکات مهمی که قبل از ریستور باید بدانید :

  • دقت کنید که در هر زمان، فقط میتوانید به آخرین نسخه ساین شده توسط اپل ریستور کنید و ریستور به نسخه های پایین تر امکان پذیر نیست .
  • حتما دقت کنید برای ریستور کردن حتما باید آیکلود یا همان Find my iPhone  روی دیوایس شما خاموش باشد ! در صورت روشن بودن به شما پیغامی مبنی بر اینکه باید Find my iPhone خاموش شود نمایش می دهد . (برای خاموش کردن Find my iPhone باید ایمیل و پسورد اپل ایدی رو داشته باشید ) پس به هیچ وجه اگر مشخصات اپل ایدی رو ندارید ریستور نکنید .
  • اگر حین ریستور و شروع آن هر گونه مشکل یا با هر اروری مواجه شدید ازمطلب  ارور های iTunes و آموزش رفع آنها استفاده کنید

 

ریستور

 

 

۲- پس از کلیک روی فایل فریمور و شروع پروسه ریستور مثل تصویر زیر ملاحظه می کنید که فریمور در حال استخراج و آماده شدن برای ریستور می باشد .سپس نوشته عوض شده  و نوشته … Preparing iPhone for Restore در حال آمادخ شدن دیوایس شما و شروع مراحل می باشد .

ریستور آیپد

 

۳- بعد از چند دقیقه عملیات ریستور تمام شده ودیوایس شما ریستارت می شود و به تنظیمات اولیه شروع می آید.

 

مرحله ۳ – برگرداندن Backup

تبریک شما دیوایس خود را به بالاترین نسخه اپل به روز رسانی کرده‌اید! حالا نوبت به برگرداندن یا Restore Backup میباشد! طبق تصویر زیر باید به آخرین تاریخ که از دیوایس خود بک آپ گرفتید کلیک کنید. (البته کاربرانی که تمایل به برگرداندن بک آپ ندارند نیز می توانند با کلیک روی Set up as New iPhone دیوایس کارخانه ای و بدون اطلاعات قبلی داشته باشند.

 

 

خوب بعد از کلیک پنجره زیر نمایش داده شده و باید منتظر بمانید تا آیفون آیپاد آیپد شما به آخرین بک آپ تنظیم شود.

توجه : تمامی تصاویر، فیلم ها، شماره تلفن‌ها، اس ام اس‌ها، نوت‌ها، یاد آوری‌ها و … به آخرین بک آپ برگردانده می شود، ولی برنامه ها مجدد دانلود ونصب میشوند.

 

 

 

تبریک  شما به طور کامل  ریستور آپدیت و بک آپ  دردیوایس های  iOS  را آموزش دیده اید . 

  • حتما دقت کنید برای ریستور کردن حتما باید آیکلود یا همان Find my iPhone  روی دیوایس شما خاموش باشد ! در صورت روشن بودن به شما پیغامی مبنی بر اینکه باید Find my iPhone خاموش شود نمایش می دهد . (برای خاموش کردن Find my iPhone باید ایمیل و پسورد اپل ایدی رو داشته باشید ) پس به هیچ وجه اگر مشخصات اپل ایدی رو ندارید ریستور نکنید .
  • اگر حین ریستور و شروع آن هر گونه مشکل یا با هر اروری مواجه شدید ازمطلب  ارور های iTunes و آموزش رفع آنها استفاده کنید.

منبع : اپل اپس

 

نظر ها